Web dünyasını çöplük haline getiren klişe web sitesi dışında, gerek tasarımı gerek özgünlüğü açısından kullanıcıyı saatlerce içinde tutmayı başaran başarılı siteler var. Bu siteler tıpkı rahat bir otele benzer; gelirsiniz, kalırsınız, memnun kalırsınız ve istemeye istemeye ayrılırsınız. Bu tamamen site sahibinin ilgisine tecrübesine ve yeteneğine bağlı, gerçekten bir amaca hizmet etmek isteyen insanlar emeği ve yeteneği ile kendisine fazla sayıda ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Bireysel veya kurum sitesi olduğu fark etmez. Güzel ve özgün tasarımlar her zaman başarıyı elde eder.

1.Tasarım

Ziyaretçiyi sitede tutmak için en başta bir sitede olması gereken etmenlerden birisi tasarımdır. Bu noktada tasarım çok önemlidir. Gözü yormaktan ziyade göze hitap eden canlı renkler, yeni nesil web sitesi geliştirmeye dayalı düzende geliştirilmiş tasarımlar web sitesi dünyasına her zaman 1-0 önde giriş yapar. Tabi bununla doğru orantıda ziyaret süresi uzar. Tasarımcının hayal dünyası ne kadar geniş olursa, o kadar geniş bir kitleye hitap eder. Gördüğümüz manzaralar beyine olumlu veya olumsuz geri dönüşler yapar, beyne iletilen sinyaller ne kadar olumlu olursa beyin gözü o notaya daha fazla bakması için teşvikte bulunur. Bu yüzden ne kadar görüntü güzel olursa kullanıcı kenetlenir. Tıpkı güzel bir manzaradan gözlerimizi alamayışımız gibi. Bu tarz sitelere örnek olarak; Apple, Samsung, Wolkswagen, Ford, Adobe, gibi firmaların web siteleri örnek gösterilebilir.

 

2.Özgünlük

Bir sitede diğer sitelerde olmayan içerikler varsa kullanıcının her zaman işine yarar. Bu yüzden site sahibi ne kadar kendinden en özgün şekilde içeriği yansıtırsa, o kadar ilgiye değer bir içerik ortaya çıkar. Kullanılan resimler tasarımcıya ait ve kullanılan bilgiler uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bilgiler olmalıdır ki sağlıklı şekilde ziyaretçiye sunulsun.

3.Üslup

Okunabilir bir içerikte yazarın okuyucuya hitap şekli çok önemlidir ki, günlük konuşmamızda bile ikili iletişimde karşımızdakinin üslubuna dikkat ederiz. İnternet ortamında da aynıdır. Yazar tarafından kullanıcıya iletilen en ufak argo, kaba ve üslup dışı cümle okuyucuyu sıkacağı gibi, bir daha web sitesinin yakınından bile geçmeyeceğini gösterir. Bu yüzden okuyucuyu sıkmadan, tane tane anlaşılır bir anlatım hedefleyen web siteleri her zaman ziyaretçiyi sitede tutmayı başarır. Başarılı sitelere baktığımız zaman bunun örneklerini görmekteyiz.

4 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın