Grafik tasarımcılığı sayısız tasarımcıların elinde yüzyıllardır büyüyen ve değişen bir endüstridir. Bu zengin ve heyecan verici tarihi anlamak için, grafik tasarımcılığı ve grafik tasarımını bir şekilde şekillendiren dünyaca ünlü 10 grafik tasarımcı liste içeriğine göz atın.

  1. Seymour Chwast – Grafik Tasarımcı:

Seymour Chwast - Grafik Tasarımcı

Seymour Chwast – Grafik Tasarımcı

Seymour Chwast, farklı iki tasarım disiplinini birleştirerek özgün ve eğlenceli bir tasarım geliştirmiştir. Tasarımlarını radikal ve eğlenceli yollarla harmanlayan Chwast, etkileyici ve ikonik stili sayesinde çağdaş tasarımı ve illüstrasyonu şekillendiren grafik tasarımcısı olarak kabul edilmektedir. Örneğin noktalı tasarım ve düz çizimleri bir arada kullanmıştır. Sanatçının arşivine ulaşmak için tıklayın.

 

  1. Milton Glaser :

Milton Glaser - Grafik Tasarımcı

Milton Glaser – Grafik Tasarımcı

Dünyaca bilinen I ♥ NY tasarımının yaratıcısı, Mad Men serisinin çılgın poster tasarımlarında imzası bulunan, Bob Dylan için poster tasarımları hazırlayan zamansız ve güçlü bir grafik tasarımcısı olan Miltan Graser, izleyicinin tasarıma ilk baktığında ne algıladığı ile ilgilenmektedir. Çünkü görmek ve anlamak arasındaki eylemin tasarımın en güçlü yanı olduğunu düşünmektedir. Web Sitesi

  1. David Carson:

David Carson - Grafik Tasarımcı

David Carson – Grafik Tasarımcı

Kuralların çoğunu yıkmış ve oluşturduğu tasarımlarda çoğu zaman okunamayan ve düz bir çizgiye oturtulmamış tipografi kullanmaktadır. Kurallara aykırı bu tasarım farklılığıyla tasarım dünyasında devrim yaratmıştır. Karmaşıklığın içerisinde kullandığı düzenle ünlü grafik tasarımcı hala dünya üzerindeki birçok tasarımcıya ilham vermektedir.

  1. Alan Fletcher:

Alan Fletcher - Grafik Tasarımcı

Alan Fletcher – Grafik Tasarımcı

Tipografinin gücünü en etkili şekilde kullanan tasarımcıların başında gelmektedir. İngiliz tasarım dünyasının “babası” olarak adlandırılmaktadır. Tasarımlarında kullandığı ilgi çekici renkler, vurgular ve tipografi sanatı ile var olan düzenli tasarım algısını yıkmıştır.

  1. Bradbury Thompson:

Bradbury Thompson - Grafik Tasarımcı

Bradbury Thompson – Grafik Tasarımcı

Grafik tasarımcılığı konusunda öncü bir isimdir. Tasarım öğelerinin çoğunu tasarımlarında bir arada kullanmaya hevesli olan Bradbury Thompson, basılı sayfaların sınırlarını zorlayan, fotoğrafçılara ilham veren, farklı renk ve tiplerle katmanlama, kesme, yapıştırma ile deneme yaparak tüm farklılıkları bir tasarımın içinde kullanabilen bir tasarımcıdır.

  1. Ivan Chermayeff:

Ivan Chermayeff - Grafik Tasarımcı

Ivan Chermayeff – Grafik Tasarımcı

20.yy en bilindik logo tasarımcısı olan Ivan Chermayeff, kariyeri boyunca güçlü, akılda kalıcı ve görünüşte zamansız logolar yaratan efsanevi bir logo tasarımcısı olarak anılır. Chermayeff’ın bu kadar efsanevi ve etkili olması, önceden norm olan mektup formları yerine logolar için soyutlanmış şekiller kullanmasından gelmektedir. NBC’nin tavus kuşu logosuna hayat vermiş, Türkiye’de de Opet, Arçelik, Tüpraş, Koç Grubuna ait logolarının tasarımcısıdır.

  1. Paula Scher:

Paula Scher - Grafik Tasarımcı

Paula Scher – Grafik Tasarımcı

İyi bilinen grafik tasarım firması Pentagram’da tasarımcı pozisyonunda oturan ilk kadındır. Etkileyici tasarım tekniği ile birçok açıdan grafik tasarımın algılanmasını ve uygulanmasını şekillendirmiştir. Özellikle de modern görsel üzerine kalıcı bir izlenim bırakmaya devam eden New York şehrinin Halk Tiyatrosunda yaptığı çalışmalarında görsel bir görüntüyü işleme tekniği ile yeni bir tasarım algısı yaratmıştır.

  1. Paul Rand:

Paul Rand - Grafik Tasarımcı

Paul Rand – Grafik Tasarımcı

Tasarım dünyasında büyük bir isim, reklam, logo oluşturma ve tasarıma yaklaşma konusunda radikal yeni yöntemler geliştirmiştir. Rand’ın tasarım kariyerindeki en büyük miraslarından biri, metini tasarımdaki ana konumdan kaldırmasıdır. Bunun yerine kullanılan metinin tasarımda kullanılan tür ve şekillerle aynı aşamasına yerleştirilmesi baz alınmaktadır. Yani kullanılan anlatım da tasarım içerisinde kullanılan çizgi ve formlarla bir bütün olarak tasarlanmaktadır.

  1. Cipe Pineles:

Cipe Pineles - Grafik Tasarımcı

Cipe Pineles – Grafik Tasarımcı

Tasarım kariyeri, Vogue, Glamour, Seventeen ve Charm’a kadar birçok magazin dergisine yayılmıştır. Kariyeri birçok ilkle doludur; Bir derginin ilk bağımsız kadın sanat direktörü olan ve New York’ta sanat yönetmenleri kulübüne üye olan ilk kadın tasarımcıdır.

  1. Muriel Cooper:

Muriel Cooper - Grafik Tasarımcı

Muriel Cooper – Grafik Tasarımcı

Bilgisayarlı grafik tasarımına öncülük eden bir grafik tasarımcısı olan Muriel Cooper, kariyeri boyunca tasarımları sırasında görsel olarak derinlik, hareket, büyüklük ve odak değişiklikleri, 3d modeller vb. tasarımlar kullanmıştır. Dahi Muriel Cooper’ın bu tasarımları ve gelişmeleri, günümüzde birçok dijital tasarım ilkelerini bilgilendirmeye ve şekillendirmeye devam etmektedir.

Siz de çalışmalarını takip ettiğiniz veya beğendiğiniz tasarımcıları yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

3 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın